حافظه را نوعی فعالیت در ذهن تعریف می کنند که این امکان را برای ما فراهم می کند که حالاتی مثل احساسات و فکر ها و حتی درد ها را مجددا در فکر خود باز سازی کنیم.برای آشنایی بیشتر با تقویت حافظه این مقاله را از دست ندهید.

تقویت حافظه و راه های آن

از جمله ی رایج ترین موضوعات در دنیای امروزی بحث تقویت حافظه ها خصوصا در عرصه ی علم الکترونیک و رایانه می باشد. سوال اساسی که در این جا مطرح می شود این است که با تقویت حافظه های رایانه ای آیا می توانیم آن ها را با مغز انسان مقایسه کنیم؟ آیا اصلا این دو حافظه قابل مقایسه هستند یا تفاوت ها بنیادی می باشد؟

تقویت حافظه

مقایسه حافظه انسان با ضبط صوت

یکی از اصلی ترین اختلاف های حافظه انسان و رایانه در شیوه ی فراخوانید و اخذ داده ها از داده های پس انداز گشته می باشد. این مطلب خیلی پر اهمیتی می باشد که بایستی یقینا به آن توجه مخصوص داشته باشیم و فرق را به خوبی درک نماییم.
اصولا نوع تقویت حافظه در ضبط صوت با شیوه آن در مغز آدم خیلی متفاوت می باشد. حتی چنانچه به شیوه یادآوری آن دو اعتنا نمایید متوجه می گردید که فرق زیادی میان یادگیری آدم و ضبط صوت و دوربین فیلم برداری می باشد. البته ما نحوه ضبط در ابزار الکترونیکی امروزی را تقریبا یکنواخت می دانیم، به این ترتیب که به شکل مداوم بر روی یک سخت افزار مثل هارد دیسک یا نوار ثبت می گردد و در هنگام یاد آوری بایستی تقریبا همه مطالب و محتوای ذخیره گشته مجددا بازبینی شود. وقتی که در مغز چیزی را یاد آوری می نماییم گاهی خیلی تند تر از رایانه و گاهی بسیاری دیر تر از رایانه کار می کند. این جاست که می فهیم اختلافی کلی واساسی میان آن دو وجود دارد. اعتنا نمایید که تقویت حافظه در سامانه های رایانه ای نیز به کلی با تقویت حافظه در انسان متفاوت می باشد. وقتی که شما می خواهید حافظه ی رایانه تان را ارتقا دهید بایستی سخت افزار جدیدی را به عنوان هارد دیسک به آن اضافه نمایید یا هارد دیسک خود را تعویض کنید. (البته لازم به ذکر می باشد که بگویم امروزه هارد های اس اس دی آرام آرام دارند جای هارد دیسک های اندک سرعت را می گیرند.) ولی در مغز آدم شما مورد نیاز نمی باشد چیزی را تعویض فرمایید یا چیزی را اضافه کنید. سخت افزار کافی توسط پروردگار در مغز شما قرار داده شده میباشد. شما تنها به یک دستورالعمل استفاده از این سخت افزار قدرتمند نیاز دارید.

تقویت حافظه

تقویت حافظه : اینترنت مقوی حافظه است؟

امروزه دسترسی به شبکه جهانی اینترنت امری عادی برای بسیاری از مردم شده است وبسیاری به راحتی می توانند به آن دست یابند. اما باید ببینیم که تاثیر آن بر تقویت حافظه چیست؟ آیا حافظه افزایش می یابد یا نه؟ تجربه شما در مورد تقویت حافظه و اینترنت چه بوده است؟
تضعیف یا تقویت حافظه تنها و تنها به شکل رفتار شما و شیوه ی استفاده از آن ربط پیدا می کند. زمانی را تصور کنید که شما از اینترنت به عنوان منبع برای تمامی اطلاعات خود می نگرید و هیچ چیز را به حافظه ی خود نمی سپارید. در این صورت حافظ ی شما روز به روز ضعیف تر می گردد، چرا که از آن استفاده نکرده اید. همانند وسیله ای که متروک باشد و کارایی خود را پس از مدتی از دست می دهد. اما اگر از اینترنت به عنوان وسیله ای برای افزایش معلومات و محفوظات خود می نگرید و هر گاه مطالب مفیدی در آن یافتید سعی می کنید آن را به خاطر بسپرید در این صورت اینترنت برای شما یک وسیله ی مفید خواهد بود.

تقویت حافظه

رعایت فاکتور های عملی و جسمی در تقویت حافظه

همانطور که می دانید فاکتور های بسیاری در تقویت حافظه دخیل هستند، اما راه های عملی و جسمی از اهمیت بسزایی در تقویت حافظه برخوردارند. حال چند مورد را برای داشتن حافظه بهتر با همدیگر مرور می نمایم:
1- تغذیه و بهداشت و ورزش شایسته: بدیهی است که برای هر فعالیت روزمره همین ها لازم و ضروری هستند.
2- انجام مسواک: همین مورد به طور مخصوص برای حافظه مناسب میباشد.
3- خوردن غذاهای گلوکز دار و دارای کلسیم و فسفر و ویتامین: گلوکز دار مثل رطب وعسل و کلسیم و غیره مانند لبنیات و سبوس گندم و هویج و پرتقال.
4- انجام تمرین مناسب به شیوه دم و بازدم
5- انجام مطالعه به شکل چهل و پنج دقیقه مطالعه و ده دقیقه استراحت ( پی در پی)
یک مطلب هم از مفاتیح الجنان حول حافظه:
میل کردن مویز در ناشتا و خوردن حلوا و گوشت نزدیک گردن و عسل و عدس باعث تقویت حافظه است.

تقویت حافظه

حافظه چیست ؟ همراه با 10 راه کار برای تقویت حافظه

حافظه را نوعی فعالیت در ذهن تعریف می کنند که این امکان را برای انسان فراهم می کند که حالاتی نظیر احساسات و اندیشه ها و حتی درد ها را مجددا در ذهن خود باز سازی کنیم . اگر بخواهیم حافظه را در یک جمله تعریف کنیم ، می توان گفت حافظه ساز و کاری است که این اجازه را به ما می دهد که زمان از دست رفته را باز یابی کنیم .

از منظر علمی حافظه را به دو بخش (( حافظه بلند مدت )) و (( حافظه کوتاه مدت )) تقسیم می کنند . در مواقعی که به نگهداری مطالب برای زمان های کوتاه ، اغلب کمتر از سی ثانیه ، احتیاج است از حافظه کوتاه مدت و در مواقعی که به ذخیره سازی و نگهداری مطالب برای بلند مدت از چند دقیقه تا چند سال نیاز باشد از حافظه بلند مدت استفاده می شود . در مورد هر کدام از این نوع حافظه ها سه مرحله رمز گردانی ، ذخیره کردن و در نهایت بازیابی وجود دارد . در منابع علمی از حافظه سومی به نام (( حافظه حسی )) سخن گفته شده است .

از حافظه به صورت های مختلفی استفاده می شود که اشکال اصلی آن به شرح زیر است :

حافظه شنوایی ، حافظه حرکتی ، حافظه بینایی ، حافظه چشایی ، حافظه بویایی و لامسه

تقویت حافظه

10 روش عملی تقویت حافظه از طب اسلامی

1 – کندر : خوردن کندر در تقویت حافظه خیلی تأثیرگذار میباشد .

2 – حنا گذاشتن بر سر حتی در صورتی که به مقدار کم باشد روشی عالی برای تقویت حافظه محسوب می شود .

3 – ذکر صلوات بر محمد (ص) و خاندان پاک و مطهرش به طور عجیبی حضور ذهن و تقویت حافظه را به همراه دارد .

4 – دایم الوضو بودن باعث تقویت حافظه می شود .

5 – پوشیدن سر در روز های خنک و پس از هر دفعه استحمام سبب تقویت حافظه می گردد .

6 – در مزاج های داغ حجامت کردن در پشت گوش ها و یا سر در تقویت حافظه تاثیرگذار میباشد .

7 – حفظ و تلاوت قرآن به طور عجیبی حافظه را تقویت می نماید .

8 – مطالع و حفظ شعر نیز در تقویت حافظه تاثیرگذار میباشد .

9 – صفات اخلاقی ای که در زیر آمده می باشد علت تقویت حافظه می گردد :

بخشندگی ، خوش رو بودن ، کم حرف زدن ، مثبت گرایی و امیدوار بودن

10 – جالب است بدانید مصرف نان تازه به صورت مداوم باعث کاهش حافظه و استفاده از نانی که 13 ساعت از پختش گذشته است موجب تقویت حافظه می شود البته به شرطی که بیات نباشد .

تقویت حافظه

سیستم شگفت انگیز تقویت حافظه برای وقایع مهم

روش و سیستمی که بسیار کاربردی می باشد و می تواند کمک بسیار زیادی به شما در تقویت حافظه بکند، در ذیل به شما ارائه شده است.
روشی که در همین جا به یادگیری همان خواهید پرداخت خیلی آسان، کارآمد، کاربردی و عملی خواهد بود و کمک شایانی به شما در تقویت حافظه خواهد کرد. شما تنها بایستی با کاربرد کلمات، و یا یک زنجیره ی حروف (ترجیحا معنای دار) کاری نمایید که هرگاه همین واژه را به یاد بیاورید علت شود اعداد همان تاریخ به همراه پیشامد ی مورد نظر در ذهن شما تداعی شود. حال بیایید چند مورد را با هم تمرین کنیم:

1- آتش سوزی بزرگ لندن در سال 1666، عملا شهر را از بین برد، و تقریبا خانه های 70000 نفر از ساکنان شهر را سوزاند و انبوهی از خاکستر برجای گذاشت. برای یافتن یک عبارت حافظه ای مناسب برای تاریخ 1666، می توانیم تصور کنیم که افراد زیادی به دلیل از دست دادن خانواده و محل سکونتشان اشک می ریزند: ” اشک ، اشک ، اشک ”

2- بتهوون به دلیل موفق شدن های فراوانش در زمینه ی موسیقی شهرت دارد و چه بسا بزرگترین خاصیت هنری اش “سمفونی9″ میباشد که با یک گروه کر همراهی می گردید. در سبک موسیقی او، از تمامی سازهای ضربی استفاده می گشت. با دانستن همین نکته، به خاطر آوردن تاریخ تولدش در سال 1770 سهل می گردد: ” خاصیت هنری هیجانی فوق العاده ” که اشاره به ضرب های همان سازها دارد.

3- امضای منشور مگناکارتا در سال 1215 نشان دهنده ی آغاز عصر جدیدی از احساس و منطق، فهم و خرد می باشد. برای به خاطر سپردن همین تاریخ ، می توانیم از عبارت ” شروع دوره ی آزادی خواهی و پیشرفت ” استفاده نماییم.

4- انقلاب هزار نهصد و هفتاد و یک روسیه، شورش مردم علیه ستم بود. همانها خواستار تساوی اکثر در قالب ” کمونیسم ” و یا ” اصول شباهتی ” بوده اند. عبارت حافظه ایما برای این مورد می تواند ” اشخاص، نیازمند اصول همکاری اند ” باشد.
5- ماشین های چاپ غالبا دستگاه های چرخان بزرگواری هستند که هزاران صفحه را در عرض یک دقیقه چاپ می نمایند. ما می توانیم نمونه کوچکی از این ماشین را به عنوان اولین دستگاه چاپ در سال 1454 تصور نماییم که می شود آن را با عبارت ” اولین چاپ کننده پر سرعت چرخان ” به خاطر سپرد.

6- جنگ واترلو در سال 1815، برای ولینگتون پیروزی بود، ولی برای ناپلئون شکست مرگبار به شمار می آمد. حال، می توانیم به جای یک عبارت حافظه ای، از دو واژه ی حافظه ای استفاده نماییم: مانند “استیصال و پیروزی “.

7- نوآوری تلسکوپ در سال 1608 توسط هانس لیپرشی، راهی را که مردم از همان طریق آسمان می دیدند تغییر داد و عامل شگفت و حیرت خیلی از دانشمندان گردید. پس، می توانیم برای آن، از همین عبارات حافظه ایای استفاده نماییم: “ابداع حیرت، فاخر و تحول آفرین “.

8- در سال 1905، نظریه ی نسبیت انیشتین، بر درک آدمیزاد از وجود ماده و انرژی روزنه ی تازه ای پدید آورد. او برای خدمات زیادی که به جهان فیزیک کرد، جایزه ی نوبل فیزیک اخذ نمود. نظریه ی او موارد زیادی را حل کرد که ذهن های خیلی از دانشمندان را به خویش مشغول کرده بود. همچنین عامل به وجود آمدن سوال های بسیاری دیگری در افکار آنان گردید. بنابرین کلمات حافظه ای تصویری برای همین مورد می تواند “اکتشافات نابغه ی فیزیک، پیشرفت ” باشد.

9- در طول انقلاب فرانسه در سال 1789، شاه علیه مردم صف آرایی کرد. این واقعه ، دوره ای از دگرگونی های اجتماعی و سیاسی در تاریخ فرانسه به وجود آورد که پس از فراز و نشیب های بسیار به تغییر نظام سلطنتی به جمهوری منجر شد. پس می توانیم این تاریخ را با استفاده از عبارت ” آماج حملات و تغییر نظام ” به خاطر بسپاریم .

10- اعلام استقلال آمریکا در سال 1776، سبب به وجود آمدن احساس خوشی ، خوش بینی و اعتماد برای آمریکایی ها نسبت به نحوه ی جدید حیات شان گشت . همین پیشامد را می توان در عبارات ” حس تمام ، لذت و شعف ” خلاصه کرد .

امیدواریم راه های ذکر شده برای تقویت حافظه برای شما تاثیرگذار واقع شود . در مقالات دیگر در مورد تقویت حافظه بیشتر گفتار خواهیم نمود.

آن طور که در راه های بالا ملاحظه کردید همین تکنیک در واقعیت نوعی مشابه یابی برای طبقه بندی اطلاعات در مغز آدم برای حافظه است. همین که در همین جا تنها برای حوادث ویژه مطرح شده و مثال ها فقط برای حفظ کردن حوادث مخصوص در حافظه میباشد تنها به عنوان نمونه میباشد. شما نباید تصور نمایید که همین راه تقویت حافظه فقط محدود همین مورد می باشد و در مسائل دیگر نمی توان از همان بهره برد. شما می توانید در همه مسائل زندگی از همین راه تقویت حافظه بهره ببرید و معجزه ی آن را ببینید. بنابراین فقط به همین مورد ویژه اکتفا نکنید و تلاش نمایید خودتان استفاده از همین راه را فراگیر بگیرید تا برای تان سودمند باشد .

 

تقویت حافظه

تقویت حافظه : یادگیری خود را ارتقا دهید.

یکی از کار هایی که امروزه همه انجام می دهند، مطالعه و یادگیری است. کمتر کسی در جامعه ی امروز یافت می شود که روزی حافظه را لازم نداشته باشد و برای تقویت حافظه اقدامی نکرده باشد. پس اگر شما هم در یادگیری با حافظه خود مشکل دارید به نکات زیر توجه کنید:
– اگر خسته هستید برای مطالعه اقدام نکنید چون این کار کمکی به تقویت حافظه و کار یادگیری شما نخواهد کرد.
– غذا های مقوی بعد از یادگیری قوای شما را بازیابی می کنند.
– اگر درس یا مبحثی عمیق است، برای یادگیری آن را به چند بخش تقسیم کنید و یک جا اقدام نکنید.
-رمز ها و نشانه ها یکی از بهترین روش ها می باشند. حتما استفاده کنید.
– اگر بدون مرور درس بخوانید، مطمئن باشید برای شما سودی ندارد.